هوش مصنوعی واتسون جان یک بیمار سرطانی را نجات داد

تکنولوژی هوش مصنوعی و رباتیک

هوش مصنوعی «واتسون» شرکت IBM یکی از خفن‌ترین ابرکامپیوترهای دنیا است. این هوش مصنوعی تا به امروز کارهای مختلفی انجام داده است؛ برای مثال در بازی Jeopardy شرکت کرده و برنده شده و حتی غذاهای عجیب و غریب پخته است. با این حال، واتسون تاثیرگذارترین کارش را به تازگی انجام داده است: این هوش مصنوعی جان یک نفر را نجات داده.

مطمئنا تا اینکه از واتسون استفاده‌ی گسترده‌ای در بیمارستان‌ها شود، فاصله‌ی زیادی داریم.
دکترهای دانشگاه توکیو گزارش داده‌اند که واتسون توانسته است یک نوع بسیار کمیاب از سرطان خون را در بیماری ۶۰ ساله تشخیص دهد. دکترها خودشان نتوانسته بودند بیماری را در بررسی‌های‌شان به درستی تشخیص دهند. با این حال، کامپیوتر واتسون فقط در ده دقیقه، و با بررسی تغییرات ژنتیکی بیمار و مقایسه‌ی آن‌ها با ۲۰ میلیون مقاله‌ی پزشکی، توانسته بود بیماری را تشخیص دهد.

محققان دانشگاه توکیو می‌گویند که واتسون پس از این تشخیص، هم‌چنین یک نوع کمیاب از سرطان خون را در بیمار دیگری هم کشف کرده است.

مطمئنا تا اینکه از واتسون استفاده‌ی گسترده‌ای در بیمارستان‌ها شود، فاصله‌ی زیادی داریم و استفاده از هوش مصنوعی، وقتی که داده‌های آماده وجود دارند،‌ چندان هم مفید نخواهد بود. با این حال، هوش‌های مصنوعی قوی مثل واتسون مطمئنا می‌توانند در کشف بیماری‌های پیچیده کمک بزرگی کند.

منبع: Engadget

READ  هوش مصنوعی گوگل سه مسابقه‌ی متوالی گو در سئول را پیروز شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *