حتی چین هم نمی‌تواند در مقابل جاذبه‌های توریسم فضایی مقاومت کند.

تکنولوژی هوا فضا

حتی چین هم نمی‌تواند در مقابل جاذبه‌های توریسم فضایی مقاومت کند. یک شرکت دولتی چینی در حال ساخت یک فضاپیمای بسیار عظیم است. این فضاپیما شاید روزی ۲۰ مسافر را به مرز فضا ببرد. این تعداد سرنشین از تعداد وعده شده توسط هر شرکت تجاری پروازهای فضایی دیگری بسیار بیشتر است.

آکادمی تکنولوژی‌های پرتاب موشک چین در پکن یک فضاپیمای ساده و یک تکه طراحی کرده که به خاطر طراحی‌اش می‌تواند افراد بیشتری را حمل کند.

این آکادمی رقیبان زیادی خواهد داشت. نام‌های بزرگ شامل «ویرجین گلکتیک» (Virgin Galactic) و «بلو اوریجین» (Blue Origin) می‌شود که هر دوی آنها وعده داده‌اند تا شش مسافر را به سفرهای فضایی ببرند. اما سرپرست تیم آکادمی و همکارانش معقتدند تقاضا برای سفرهای فضایی به اندازه کافی زیاد خواهد بود تا یک فضاپیما با ظرفیت بالا نیاز باشد.

این تیم می‌گوید: «هر روز افراد بیشتر و بیشتری به تجربه سفرهای فضایی علاقه‌مند می‌شوند.» آنها اضافه کردند که این پروژه برای رییس‌ها و تاجران جذاب خواهد بود.»

آنها یک موشک بالدار طراحی کرده‌اند که با قدرت خودش بلند می‌شود. بنابراین از این نظر با SpaceShipTwo، فضاپیمای ویرجین گلکتیک تفاوت دارد. این فضاپیما باید توسط یک وسیله دیگر به ارتفاعات بالا برده شود تا اینکه موشک خودش را روشن کند.
این وسیله به شکل عمودی مثل یک موشک بلند می‌شود و به طور اتوماتیک روی باند فرودگاه فرود می‌آید. سوخت این فضاپیما متان مایع و اکسیژن مایع خواهد بود.
چینی‌ها دو نسخه از این هواپیمای موشکی را طراحی کرده‌اند. اولین نسخه ۱۰ تن جرم دارد و طول بال آن ۶ متر است. این موشک می‌تواند تا ۵ نفر را به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری ببرد. سرعت آن ۶ برابر سرعت صوت خواهد بود و ۲ دقیقه حس بی‌وزنی را به سرنشینان می‌دهد.
اما یک نسخه بزرگتر با ۱۰۰ تن وزن و ۱۲ متر طول بال، می‌تواند ۲۰ نفر را با ۸ برابر سرعت صوت تا ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری ببرد و ۴ دقیقه حس بی‌وزنی بدهد. فضاپیمای بزرگتر آنقدر سریع است که ماهواره‌های کوچک را به مدار ببرد. آنها همچنین می‌خواهند این فضاپیما را قابل بازیابی بسازند، بنابراین هر دستگاه می‌تواند تا ۵۰ بار پرواز کند.

منبع: New Scientist

READ  با بررسی دقیق این قمر یخی چه رازهایی برملا می‌شوند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *