این ربات شناگر کوچک و شبیه سفره ماهی دیو قادراست شما را تعقیب کند

تکنولوژی هوش مصنوعی و رباتیک

دانشمندان یک ربات شناگر به اندازه کف دست انسان ساختند. این ربات‌ها از جنس سیلیکون شفاف و نرم هستند. آن‌ها کوچک و با پیچ و تاب هستند. این ربات‌ها دوربین فیلم‌برداری هم دارند و می‌توانند یک روز تمام را زیر آب به گشتن و نظارت بپردازند.

مقاله‌ای که دیروز در ژورنال Science Advances منتشر شد، این ربات (ray-bot) نسبتا قابل رؤیت را مانند سفره ماهی دیو (MantaRay) توصیف کرده است. این ربات باله‌های سیلیکونی کوچکی دارد که به زیر فریم اکریلیک آن کشیده شده است. این ربات شناگر دو الکترود دارد. یکی از آن‌ها داخل بدن ربات است و بین دوبرگه ماهیچه‌ای پیچیده شده است. این برگه‌های پلیمری وقتی جریان برق به آن می‌رسد جمع می‌شوند. الکترود دیگر در آب قرار می‌گیرد. جایی که ربات شنا می‌کند.

وقتی دانشمندان به ربات کوچک جریان برق یا باتری کوچکی وصل می‌کنند، ماهیچه‌های پلیمری آن جمع می‌شوند. این باعث می‌شود باله‌ها حرکت کنند و بدنه‌ی سیلیکونی موج بردارد. این حرکت‌ها ربات را به جلو می‌راند. شنا کردن ربات شبیه شنای سفره ماهی دیو است.

این ربات به‌طور شگفت‌آوری سریع است. بیشتر از ۱۳سانتی‌متر در هر ثانیه شنا می‌کند. برای این‌که بتوانید سرعت آن را تصور کنید باید بگوییم در یک ثانیه بیشتر از طول بدنش جلو می‌رود. این ربات از ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان که ۱۰ سانتی‌متر بر ثانیه سرعت دارد سریع‌تر است. البته این سرعت با اتصال مستقیم جریان برق است. باتری با این‌که به روبات اجازه می‌دهد آزادانه‌تر شنا کند ولی سرعت آن را نصف می‌کند.

مارماهی الکتریکی هم از ربات‌های قدیمی آبزی است. این ربات آبزی (ray-bot) برای نظارت و پژوهش استفاده خواهد شد و اهمیت آن در مأموریت‌های مهم در اقیانوس پررنگ‌تر می‌شود.

منبع: The Verge

READ  آیفون ۱۱ سه دوربینه و نسل جدید XR دو دوربینه خواهد بود!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *